Pirmā apaļā galda diskusija noslēgusies
9. februāris, 2024 pl. 9:11
Ar tikšanos Preiļu novada pašvaldībā ir uzsāktas apaļā galda diskusijas “Vietējās pārtikas potenciāls kopienas tirgū un Zaļajos publiskajos iepirkumos”, kuras tiek īstenotas projekta Nr.123-00-A019.332-000009 “Ceļā uz pašpieteikamu teritoriju”.
Diskusijā bija aicināti piedalīties pašvaldības pārstāvji (deputāti, vadība, Iepirkuma komisija, speciālisti, Izglītības iestāžu vadītāji) ēdinātāji, pārtikas ražotāji un pārstrādātāji.
Diskusijas laikā pētnieces Agnese Hauka un Lāsma Aļeksējeva iepazīstināja ar vietējās pārtikas potenciālu Zaļajos publiskajos iepirkumos (ZPI) un iemesliem kopienām iedziļināties īso pārtikas ķēžu sekmēšanai ZPI ietvaros. Tika sniegts arī iepriekš veiktu pētījumu un datu apskats.
Diskusijas laikā tika runāts par vietējās pārtikas pašnodrošinājumu Preiļu novadā. Tika diskutēts par to, cik mēs esam gatavi iesaistīt vietējos pārtikas ražotājus un pārstrādātājus, kā arī tika uzklausīts klātesošo uzņēmēju viedoklis par gatavību piedalīties pašvaldības rīkotajos pārtikas iepirkumos.
Pašvaldības iepirkumu komisijas pārstāves dalījās pieredzē pārtikas iepirkumu veikšanā.
Diskusiju laikā izskanēja dažādi viedokļi par iespēju nodrošināt pašvaldību ar vietēju pārtiku. Kā būtiskākie tika minēti – loģistika, pārlieku lielā birokrātija, kā rezultātā vietējiem pārtikas ražotājiem ir grūtības aizpildīt iepirkuma dokumentāciju, lai varētu piedalīties pašvaldības pārtikas iepirkumos, ražotājiem nav izdevīgi veikt regulāras, bet apjoma ziņā mazas piegādes uz dažādos attālumos esošām Preiļu novada izglītības iestādēm. Tika minēts, ka vietējās pārtikas ražotājiem nav savlaicīgas informācijas par plānotajiem pārtikas iepirkumiem un apjomiem. Trūkst komunikācijas gan ar pašvaldību, gan arī vietējiem ražotājiem savstarpēji. Vietējie pārtikas ražotāji nevar konkurēt ar vairumtirgotājiem, kuri spēj piedāvāt zemāku produktu cenu, nekā vietējie ražotāji, kuru saražotās pārtikas apjoms ir krietni mazāks.
Diskusijās izskanēja informācija par negodīgu pārtikas piegādātāju uzņēmumu rīcību – publiskajā iepirkumā tiek iesniegti bioloģisko saimniecību dokumenti, kā rezultātā pretendents iegūst tiesības slēgt līgumu, bet faktiski iepirkumā piedāvātā bioloģiskā pārtika netiek piegādāta.
Lai vietējie pārtikas ražotāji un pārstrādātāji varētu būt konkurētspējīgi, nodrošināt nepieciešamo pārtikas apjomu, ir nepieciešams veidot kooperatīvus.
Šīs diskusijas tiek organizētas ar sadarbības projekta “Ceļā uz pašpietiekamu teritoriju” atbalstu. Finansē Eiropas lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA).
Projekta mērķis ir apzināt teritorijas pārtikas resursus, veicināt īso piegādes ķēžu attīstību un iesaistīto pušu sadarbību. Sadarbības partneri: “Aizkraukles rajona partnerība” (vadošais), “Bauskas rajona lauku partnerība”, partnerība “Kaimiņi”, Preiļu-Līvānu novadu partnerība “Kūpā”.