Apaļā galda diskusijas noslēdzam Līvānos
Diskusijā piedalījās pašvaldības vadības pārstāvis un iepirkumu speciālists, kā arī 4 novada skolu un pirmsskolas izglītības iestādes pārstāvji, t.sk. skolu direktori un virtuves vadītāji.
Diskusijas laikā pētnieces Agnese Hauka un Lāsma Aļeksējeva iepazīstināja ar vietējās pārtikas potenciālu Zaļajos publiskajos iepirkumos (ZPI) un iemesliem kopienām iedziļināties īso pārtikas ķēžu sekmēšanai ZPI ietvaros. Tika sniegta informācija par Līvānu novada pārtikas potenciālu.
Diskusijas laikā tika runāts par vietējās pārtikas pašnodrošinājumu Līvānu novadā. Tika diskutēts par to, cik mēs esam gatavi iesaistīt vietējos pārtikas ražotājus un pārstrādātājus, kā arī tika uzklausīts klātesošo uzņēmēju viedoklis par gatavību piedalīties pašvaldības rīkotajos pārtikas iepirkumos, kā arī izglītības iestāžu virtuves vadītāju viedoklis par šādu iespēju. Pašvaldības iepirkumu speciālists dalījās pieredzē ZPI veikšanā, kādi būtu veicami uzlabojumi, lai pašvaldība savos iepirkumos varētu iesaistīt vietējos pārtikas ražotājus un pārstrādātājus.
Diskusiju laikā izskanēja dažādi viedokļi par iespēju nodrošināt pašvaldību ar vietēju pārtiku. Kā būtiskākie tika minēti - normatīvais regulējums, kas ir sarežģīti uztverams, neizprotams un izpildāms, birokrātija, loģistikas un uzglabāšanas jautājumi, pārtikas apjoms, kas nepieciešams, izmaksas, pārtikas kvalitāte, valstiskā līmenī noteikti dažādi ierobežojumi un nepieciešamās atļaujas, kas ir ne visiem izpildāmi, nav uzticēšanās vietējiem ražotājiem, lielajiem pārtikas ražotājiem, piegādātājiem nav intereses par mazajām lauku skolām, jo tur ir nepieciešami daudz mazāki apjomi. Piesaistot ēdināšanas pakalpojuma sniedzējus, liels ieguldījums ir nepieciešams kvalitātes kontroles nodrošināšanai, jo ne vienmēr pakalpojumu sniedzēji piegādā pārtiku atbilstošā kvalitātē.
Sarunu gaitā izskanēja arī dažādi priekšlikumi, ko vajadzētu risināt, lai vietējā pārtika būtu pieejamāka - valstiskā līmenī jāsakārto likumdošana, kas būtu attiecināma ZPI (iepirkumu sliekšņu pārskatīšana ZPI), bērnu vecākiem līdzdarboties ēdināšanā, piegādājot savā dārzā audzētus dārzeņus, lai nodrošinātu nepieciešamās pārtikas apjomu, vajadzētu veidot kooperatīvus. Lai vietējie ražotāji varētu iesaistīties skolu ēdināšanā, ir jāmotivē un jāinformē vietējie, par iespējām.
Vairākkārt skolu virtuves vadītāji izteica viedokli, ka vietējie ražotāji salīdzinājumā ar lielajiem piegādātājiem ir pretimnākošāki, ar viņiem vieglāk ir vienoties par pārtikas piegādi, apjomu.
Vairāki diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka ir jāmāk un jāvēlas sadarboties vienam ar otru, ir jāuzticas, jo tikai sadarbības ceļa vietējie ražotāji var iesaistīties skolu ēdināšanā piedāvājot savu saražoto pārtiku.
Apaļā galda diskusijas prezentācija: TE